پروژه های انجام شده > پروژه گودبرداری و پایدارسازی مجتمع تجاری برزیل

پروژه گودبرداری و پایدارسازی مجتمع تجاری برزیل [ پروژه های انجام شده ]
توضیحات
نشانی پروژه: تهران -ونک
سطح پایدارسازی: 1090 مترمربع
حجم خاکبرداری: 10900 مترمکعب
طول حفاری: 1567 متر
عمق گود: 11 متر


 
زمین­ شناسی و شرایط ژئوتکنیکی: این پروژه را می­توان به دو قسمت جنوبی و شمالی در دو لایه خاک تقسیم بندی کرد. لایه اول ضلع جنوبی که طبق تحقیقات محلی انجام شده در سال­های اخیر محل دره­ای بوده که به مرور زمان با خاک دستی پر شده که تراز این لایه تا 8- متر  بوده است، لایه اول ضلع شمالی که تا تراز 8- متر طبق تقسیم­بندی متحد در رده­ی GC و لایه دوم در کل سطح پروژه تا تراز کف پروژه در ردهSC  قرار داشت. لازم به توضیح است که در عمق 9- که پروژه با سطح آب زیرزمینی مواجه گردید، یک رگه­ی ماسه­ سنگ به عمق حدود نیم متر وجود داشت.

شرح کار: بیشترین عمق پایدارسازی 11 متر در ضلع شمال بود که با استفاده از یک دستگاه بیل مکانیکی، یک دستگاه دریل واگن 5 رولیک و یک دستگاه کمپرسور 900 به اتمام رسید.

چالش­ها و راه­کارهای اجرایی: برخورد به خاک آلی در یک سمت ضلع جنوب که با خالی کردن خاک دستی محدوده و انجام عملیات قالب بندی، بتن­ریزی، افزایش تراکم نیل­ها و سولجرگذاری پایدار گردید. در سمت دیگر ضلع جنوب خطر واژگونی ساختمان نوساز 8 طبقه ساخته شده روی خاک دستی وجود داشت که با ایجاد سه شمع­ ستون و مهار آن­ها با تیر افقی وصل شده به زیر شالوده ساختمان مجاور و انتقال بار از ساختمان به این شمع ستون ها و دوخته شدن توسط نیل­های با تراکم بالا موجب پایدارسازی این ناحیه را فراهم آورد. همچنین تغییر لایه­ی خاک که منجر به کند شدن عملیات خاکبرداری گردید که اضافه کردن یک دستگاه بیل مکانیکی جهت عبور از این لایه با استفاده از چکش پیکور در دستور کار قرار گرفت. در نهایت پایش روزانه گود به مدت 10 روز نشان از حداقل تغییر مکان در سمت خاک دستی بود.