پروژه های انجام شده > پروژه گودبرداری و پایدارسازی مجتمع مسکونی بهار

پروژه گودبرداری و پایدارسازی مجتمع مسکونی بهار [ پروژه های انجام شده ]
توضیحات
نشانی پروژه: تهران -الهیه
سطح پایدارسازی: 1015 مترمربع
حجم خاکبرداری: 5800 مترمکعب
طول حفاری: 1810 مترمربع
عمق گود: 14 متر


زمین­ شناسی و شرایط ژئوتکنیکی: لایه­ های این پروژه را می­توان تا کف پروژه یکنواخت  و خاک آن را طبق تقسیم ­بندی متحد در رده ­ی GP با تکه سنگ­های بسیار درشت با قطری نزدیک به دو متر در نظر گرفت. لازم به توضیح است که سطح آب­های زیرزمینی مشاهده شده در این پروژه از تراز 4-  تا تراز 14- متر با میزان دبی بسیار بالا بوده است.
شرح کار: عمق این گود 14 متر می باشد. که با استفاده از یک دستگاه بیل مکانیکی، یک دستگاه دریل واگن 5 رولیک و یک دستگاه کمپرسور 900 به اتمام رسید.
 
چالش­ها و راه­کارهای اجرایی: این پروژه چالشی­ترین و در عین حال مشکل ترین پروژه شرکت تا کنون بوده است و می توان به جرات گفت یکی از چالشی ترین پروژه ها در نوع خود در سطح شهر می باشد. در ضلع شرق یک دیوار 9 متری با 20 سانتی متر عرض بدون هیچگونه وال پست، فونداسیون و اتکایی وجود داشت که بایستی به هر نحو این دیوار حفظ می گردید. لذا با استفاده از داربست و سولجر مهار گردید. ضلع شمال در تراز 3- به قناتی با دهنه 1.5 متری به فاصله 2 متر از بر دیوار برخورد گردید که این قنات دقیقا در راستای دیوار ادامه داشت. جهت حفظ این قنات و نیز عملیات پایدارسازی حفاری در این قنات صورت گرفت و دهانه حفاری از داخل قنات پک شده و تزریق صورت گرفت. وبخش پایینی قنات با مصالح درشت دانه پر گردید. این پروژه پر از تکه سنگهای درشت بود که گاهی تا عمق بیشتر از 2 متر در داخل سنگ حفاری صورت می گرفت. وجود آب بسیار زیاد از تراز 4- با دبی بیشتر از 400 لیتر در دقیقه عملیات پایدارسازی را با مشکلات عدیده ای روبرو نمود. بدلیل وجود تکه سنگهای درشت و نیز آب فراوان گاها تا عمق بیش از یک متر از خط تراز پروژه ریزش صورت می گرفت که عملیات شاتکریت در طی چندین مرحله با زودگیر کننده صورت می پذیرفت. بدلیل وجود آب فراوان و تکه سنگهای بزرگ امکان حفر چاه با ماشین و نیز دستی جهت اجرای گالری زهکش میسر نبود. لذا به پیشنهاد پیمانکار مقرر گردید آب موجود به راهکارهایی دیگری مهار شود. بنابراین آب تا انتهای گود توسط سه پمپ فشار قوی به طور مداوم در نقاط مختلف گود خارج گردید. مشکل دیگر در این پروژه بدلیل جریان سریع آب امکان تزریق دوغاب به روش معمول و حتی با زودگیرکننده امکان پذیر نبود لذا پیمانکار از موادی خاص و نیز روش ابداعی پیچیده ای جهت تزریق استفاده نمود که در نهایت پس از اتمام کار گودی کاملا خشک در اختیار کارفرما قرار گرفت.